Join Today

$100 sign-up bonus

Breeders' Cup Prep Races

Breeders Cup Home2017 |  BettingOddsHandicappingHistoryChallenge | Prep Races | Contenders | Winners | Results

2017 Breeders' Cup Prep Races

 

September and October heats up as the final round of 2017 Breeders’ Cup prep races take place all over the world, but the two biggest weekends on the schedule actually come at the beginning of October.

That’s when Belmont Park, Santa Anita Park and Keeneland will host their final major preps for the championship event.

Woodbine will have a say in it too, as the Woodbine Mile in mid-September is expected to feature the one-two finishers from last year’s Breeders’ Cup Mile – Tepin and Mondialiste.

But October 1 will be circled on many contenders’ calendars as Belmont Park hosts the Vosburgh Invitational, Flower Bowl Invitational and Joe Hirsch Turf Classic Invitational.

Santa Anita won’t be outdone and runs the Awesome Again Stakes, Zenyatta Stakes, Rodeo Drive Stakes, FrontRunner Stakes and Chandelier Stakes on the same day.

One week later Keeneland kicks off its fall meet with the traditional Fallstars Weekend to showcase some of the talent expected in the Breeders’ Cup.

The Shadwell Turf Mile, Spinster Stakes, Breeders’ Futurity, Alcibiades Stakes, Phoenix Stakes, Thoroughbred Club of America Stakes and Bourbon Stakes take place over that weekend at the central Kentucky track.

Belmont Park also returns October 8 with the Jockey Club Gold Cup Invitational, Champagne Stakes and Frizette Stakes, while out in California the Santa Anita Sprint Championship is scheduled.

 

A full list of 2017 Breeders' Cup Win and You're In prep races:

January        
Date Race Name Track Division Winner
7-Jan Maine Chance Farms Paddock Stakes Kenilworth Filly & Mare Turf Legal Eagle (SAF)
7-Jan L'Ormarins Queen's Plate Kenilworth Mile Bela-Bela (SAF)
February        
Date Race Name Track Division Winner
19-Feb February Stakes Tokyo Racecourse Classic Gold Dream (JPN)
April        
Date Race Name Track Division Winner
1-Apr The Star Doncaster Mile Randwick Mile It's Somewhat
1-Apr Darley T. J. Smith Stakes Randwick Turf Sprint Chautauqua (AUS)
8-Apr Coolmore Legacy Queen of the Turf Stakes Randwick Filly & Mare Turf Foxplay (AUS)
May        
Date Race Name Track Division Winner
1-May Gran Premio Criadores Palermo Longines Distaff Kiriaki (ARG)
25-May Gran Premio 25 de Mayo San Isidro Longines Turf Ordak Dan (ARG)
28-May Gran Premio Club Hipico Falabella Club Hípico de Santiago Mile Top Casablanca (CHI)
June        
Date Race Name Track Division Winner
3-Jun Shoemaker Mile Santa Anita Park Mile Bal a Bali (BRZ)
4-Jun Yasuda Kinen Tokyo Racecourse Mile Satono Aladdin (JPN)
10-Jun Ogden Phipps Stakes Belmont Park Longines Distaff Songbird
10-Jun Metropolitan Handicap Belmont Park Las Vegas Dirt Mile Mor Spirit
11-Jun Gran Premio Brasil Hipódromo da Gávea Longines Turf Voador Magee (BRZ)
17-Jun Stephen Foster H. Churchill Downs Classic Gun Runner
17-Jun Fleur de Lis Handicap Churchill Downs Longines Distaff Forever Unbridled
25-Jun Gran Premio Pamplona Hipódromo de Monterrico Filly & Mare Turf Satono Crown (JPN)
25-Jun Takarazuka Kinen Hanshin Racecourse Longines Turf Birdie Gold
July        
Date Race Name Track Division Winner
1-Jul Princess Rooney Handicap Gulfstream Park Filly & Mare Sprint Curlin's Approval
1-Jul Smile Sprint Handicap Gulfstream Park TwinSpires Sprint Imperial Hint
2-Jul Highlander Stakes Woodbine Racetrack Turf Sprint Green Mask
8-Jul Belmont Sprint Championship Belmont Park TwinSpires Sprint Mind Your Biscuits
29-Jul Bing Crosby Stakes Del Mar TwinSpires Sprint Ransom the Moon
29-Jul King George VI & Queen Elizabeth Stakes sponsored by QIPCO Ascot Longines Turf Enable (GB)
30-Jul Haskell Invitational Monmouth Park Classic Girvin
30-Jul Clement L. Hirsch Handicap Del Mar Longines Distaff Stellar Wind
August        
Date Race Name Track Division Winner
2-Aug Qatar Sussex Stakes Goodwood Mile Here Comes When (IRE)
5-Aug The Whitney Saratoga Classic Gun Runner
12-Aug Beverly D. Stakes Arlington Park Filly & Mare Turf Dacita (CHI)
12-Aug Arlington Million Arlington Park Longines Turf Beach Patrol
19-Aug Del Mar Handicap Presented by the Japan Racing Association Del Mar Longines Turf Al Wukair (IRE)
19-Aug TVG Pacific Classic Del Mar Classic Collected
20-Aug Prix du Haras de Fresnay-Le-Buffard Jacques le Marois Deauville Mile Hunt (IRE)
23-Aug Juddmonte International Stakes York Longines Turf Ulysses (IRE)
24-Aug Darley Yorkshire Oaks York Filly & Mare Turf Enable (GB)
25-Aug Coolmore Nunthorpe Stakes York Turf Sprint Marsha (IRE)
26-Aug Personal Ensign H. Saratoga Longines Distaff Forever Unbridled
26-Aug Ballerina Stakes Saratoga Filly & Mare Sprint By the Moon
26-Aug Priority One Jets Forego Stakes Saratoga Las Vegas Dirt Mile Drefong
26-Aug Sword Dancer Invitational Stakes Saratoga Longines Turf Sadler's Joy
26-Aug Pat O'Brien Stakes Del Mar Las Vegas Dirt Mile Giant Expectations
September        
Date Race Name Track Division Winner
2-Sep T. Von Zastrow Stutenpreis Baden Baden Filly & Mare Turf Ashiana (GER)
2-Sep Spinaway Stakes Saratoga 14 Hands Winery Juvenile Fillies Lady Ivanka
3-Sep Longines Grosser Preis Von Baden Baden Baden Longines Turf Guignol (GER)
9-Sep Willis Towers Watson Champions Juvenile Stakes Leopardstown Juvenile Turf Nelson (IRE)
9-Sep The Coolmore Fastnet Rock Matron Stakes Leopardstown Filly & Mare Turf Hydrangea (IRE)
9-Sep QIPCO Irish Champion Stakes Leopardstown Longines Turf Decorated Knight (GB)
10-Sep Derrinstown Stud Flying Five Stakes Curragh Racecourse Turf Sprint Caravaggio
10-Sep Moyglare Stud Stakes Curragh Racecourse Juvenile Fillies Turf Happily (IRE)
16-Sep Iroquois Stakes Churchill Downs Sentient Jet Juvenile The Tabulator
16-Sep Ricoh Woodbine Mile Woodbine Mile Patrona Margarita
16-Sep Pocahontas Stakes Churchill Downs 14 Hands Winery Juvenile Fillies World Approval
17-Sep Natalma Stakes Woodbine Juvenile Fillies Turf Capla Temptress (IRE)
17-Sep Summer Stakes Woodbine Juvenile Turf Untamed Domain
29-Sep Shadwell Rockfel Newmarket Juvenile Fillies Turf Juliet Capulet (IRE)
30-Sep Juddmonte Royal Lodge Stakes Newmarket Juvenile Turf Roaring Lion
30-Sep Vosburgh Invitational Stakes Belmont Park TwinSpires Sprint Takaful
30-Sep FrontRunner Stakes Santa Anita Park Sentient Jet Juvenile Bolt d'Oro
30-Sep Joe Hirsch Turf Classic Invitational Belmont Park Longines Turf Beach Patrol
30-Sep Zenyatta Stakes Santa Anita Park Longines Distaff Paradise Woods
30-Sep Chandelier Stakes Santa Anita Park 14 Hands Winery Juvenile Fillies Moonshine Memories
30-Sep Rodeo Drive Stakes Santa Anita Park Filly & Mare Turf Avenge
30-Sep Awesome Again Stakes Santa Anita Park Classic Mubtaahij (IRE)
October        
Date Race Name Track Division Winner
1-Oct Sprinters Stakes Nakayama Turf Sprint Red Falx (JPN)
1-Oct Total Prix Marcel Boussac Chantilly Juvenile Fillies Turf Wild Illusion (GB)
1-Oct Qatar Prix Jean-Luc Lagardere Chantilly Juvenile Turf Happily (IRE)
1-Oct Longines Prix de L'Opera Chantilly Filly & Mare Turf Rhododendron (IRE)
6-Oct Stoll Keenon Ogden Phoenix Stakes Keeneland TwinSpires Sprint Whitmore
6-Oct Darley Alcibiades Stakes Keeneland 14 Hands Winery Juvenile Fillies

Heavenly Love

7-Oct First Lady Stakes Keeneland Filly & Mare Turf Zipessa
7-Oct Frizette Stakes Belmont Park 14 Hands Winery Juvenile Fillies Separationofpowers
7-Oct Jockey Club Gold Cup Invitational Belmont Park Classic Diversify
7-Oct Thoroughbred Club of America Stakes Keeneland Filly & Mare Sprint Finley'sluckycharm
7-Oct Claiborne Breeders' Futurity Keeneland Sentient Jet Juvenile Free Drop Billy
7-Oct Shadwell Turf Mile Stakes Keeneland Mile Suedois (FR)
7-Oct Santa Anita Sprint Championship Santa Anita Park TwinSpires Sprint Roy H
8-Oct Flower Bowl Invitational Stakes Belmont Park Filly & Mare Turf War Flag
8-Oct Foxwoods Champagne Stakes Belmont Park Sentient Jet Juvenile Firenze Fire
8-Oct Dixiana Bourbon Stakes Keeneland Juvenile Turf Flameaway
8-Oct Juddmonte Spinster Stakes Keeneland Longines Distaff Romantic Vision
11-Oct JP Morgan Chase Jessamine Stakes Keeneland Juvenile Fillies Turf Rushing Fall